Iskolánk két diákja, Dézsi Krisztina és Kiss Beatrix Arabella, Apáti Tímea történelem tanárnő kíséretében érdekes, nemzeti hagyományőrző gasztronómiai programon vettek részt február 18-19-én Békéscsabán. A csabai kolbász, a méltán híres hungarikum, a város büszkesége, így született meg az ötlet, hogy az Evangélikus Gimnázium Rákóczi szövetséges diákjai nagyváradi, segesvári, eszéki és zentai diákokat hívjanak meg egy közös kolbászgyúrásra.
Csütörtökön, a délelőtt folyamán Kovács Nóra történelem tanárnő, a program megálmodója és főszervezője fogadta a vendégeket. Az érkező tanárok mindannyian régen kapcsolatban állnak a Rákóczi Szövetséggel, így nagy örömmel, barátokként üdvözölték egymást. A összegyűlteket Köveskúti Péter, az iskola igazgatója köszöntötte, majd Sándor-Kerestély Ferenc tanár mutatta be a az intézmény határon túlra is átnyúló kapcsolatait és programjait. A diákok találkoztak a Szövetség diákszervezetének tagjaival és annak diákvezetőjével, aki röviden vázolta tevékenységüket. Minden résztvevő iskola bemutatkozott: a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum, a nagyváradi Oltea Doamna Általános Iskola, a HMDK Eszéki Magyar Iskolaközpont és a Zentai Magyar Gimnázium. A tanárok és diákok beszéltek iskoláik történetéről, jelenlegi helyzetéről, az ott folyó oktatásról. Az ismerkedés után megtekintették a vendéglátó iskolát.
Ebéd után az Uhrin Zoltán Klubházban folytatódott a program. A vendégek Dr. Ambrus Zoltánnak, a Csabai Kolbászklub Egyesület elnökének előadását hallgathatták meg a csabai kolbász történetéről és elkészítésének módjáról, majd kezdődhetett a gyakorlati munka. Szaszák Ádám és Krivik András kolbászklubtagok irányították a diákok munkáját a fokhagymapucolás, húsdarálás, gyúrás és fűszerezésen át egészen a munka legkényesebb, legnagyobb odafigyelést igénylő részéig, a kolbásztöltésig. Ezzel párhuzamosan a lányok tepertős-szilvalekváros papucsot sütöttek Zelenyánszkiné Csicselyi Judit és Gál Jánosné gondos irányításával. Következett a nap csúcspontja, a munkával jól kiérdemelt, várva várt vacsora, a saját készítésű sültkolbász és sütemény elfogyasztása. A vendégdiákokat a békéscsabai diákok látták vendégül, az éjszakát békéscsabai családoknál töltötték, így lehetőségük volt tovább építeni a személyes kapcsolatokat.
Másnap a diákok és tanárok tovább ismerkedtek a vendéglátó iskolával, tanórákat látogattak, érdekes tapasztalatokat szereztek, majd ebéd után következett a búcsúzás és mindenki hazaindult.
A Rákóczi Szövetség által támogatott program mindenki számára hasznosnak bizonyult, és a szövetség céljait is kiválóan szolgálta. Lehetőséget nyújtott a különböző országokban élő magyar fiataloknak a kapcsolatteremtésre, miközben nemzeti hagyományainkkal ismerkedtek, új ismereteket szereztek, új képességeket sajátítottak el, tradicionális magyar ételeket tanultak meg elkészíteni.
Apáti Tímea